Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205358151E3
MAL205358151E3
Part No.:
MAL205358151E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205358151E3.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 385V RADIAL
Series:
053 PEC-PW
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
385 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
900 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
700 mOhms
LeadSpacing:
0.787 (20.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)