Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205358331E3
MAL205358331E3
Part No.:
MAL205358331E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205358331E3.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 385V RADIAL
Series:
053 PEC-PW
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
385 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
450mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.53 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
340 mOhms
LeadSpacing:
0.689 (17.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.165 (55.00mm)