Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205827682E3
MAL205827682E3
Part No.:
MAL205827682E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205827682E3.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
26 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)