Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205845103E3
MAL205845103E3
Part No.:
MAL205845103E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205845103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
40mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.66 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)