Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205851472E3
MAL205851472E3
Part No.:
MAL205851472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205851472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
47mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.77 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)