Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205859152E3
MAL205859152E3
Part No.:
MAL205859152E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205859152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
058 PLL-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
111mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.45 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
85 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)