Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205871102E3
MAL205871102E3
Part No.:
MAL205871102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205871102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SNAP
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
138mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.5 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
69 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)