Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205877103E3
MAL205877103E3
Part No.:
MAL205877103E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205877103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SNAP
Series:
058 PLL-SI
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
46mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.18 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
29 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)