Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209342561E3
MAL209342561E3
Part No.:
MAL209342561E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209342561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
250mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.83 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
170 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)