Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209354101E3
MAL209354101E3
Part No.:
MAL209354101E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209354101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.44Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
890 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.05 Ohms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)