Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209356151E3
MAL209356151E3
Part No.:
MAL209356151E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209356151E3.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Series:
093 PMG-SI
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.11 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
740 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)