Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209356181E3
MAL209356181E3
Part No.:
MAL209356181E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209356181E3.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
830mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.26 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
610 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)