Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209423122E3
MAL209423122E3
Part No.:
MAL209423122E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209423122E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
130mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.47 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)