Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209424471E3
MAL209424471E3
Part No.:
MAL209424471E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209424471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
320mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.86 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)