Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209424561E3
MAL209424561E3
Part No.:
MAL209424561E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209424561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
270mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.06 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
210 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)