Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209427391E3
MAL209427391E3
Part No.:
MAL209427391E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209427391E3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
350mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.78 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
260 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)