Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209457101E3
MAL209457101E3
Part No.:
MAL209457101E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL209457101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
094 PME-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.25Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
740 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
920 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)