Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209566561E3
MAL209566561E3
Part No.:
MAL209566561E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209566561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
095 PLL-4TSI
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
180mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
105 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.362 (60.00mm)