Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL209619391E3
MAL209619391E3
Part No.:
MAL209619391E3
Datasheet:
ShinYuaMAL209619391E3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
096 PLL-4TSI
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
475mOhm
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@HighFrequency:
4.35 A @ 10 kHz
Impedance:
421 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.362 (60.00mm)