Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210116104E3
MAL210116104E3
Part No.:
MAL210116104E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL210116104E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
101 PHR-ST
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
14.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
11 mOhms
LeadSpacing:
0.874 (22.20mm)
Size/Dimension:
1.969 Dia (50.00mm)
Height-Seated(Max):
4.362 (110.80mm)