Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210177104E3
MAL210177104E3
Part No.:
MAL210177104E3
Datasheet:
ShinYuaMAL210177104E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.2 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
6 mOhms
LeadSpacing:
1.122 (28.50mm)
Size/Dimension:
2.559 Dia (65.00mm)
Height-Seated(Max):
4.358 (110.70mm)