Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210187154E3
MAL210187154E3
Part No.:
MAL210187154E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL210187154E3.pdf
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 40V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
101 PHR-ST
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
24 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
5 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
2.992 Dia (76.00mm)
Height-Seated(Max):
5.972 (151.70mm)