Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210217102E3
MAL210217102E3
Part No.:
MAL210217102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL210217102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
118mOhm
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@HighFrequency:
8.55 A @ 10 kHz
Impedance:
75 mOhms
LeadSpacing:
0.874 (22.20mm)
Size/Dimension:
1.969 Dia (50.00mm)
Height-Seated(Max):
3.299 (83.80mm)