Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210218102E3
MAL210218102E3
Part No.:
MAL210218102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL210218102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SCREW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
385 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
132mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.6 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
89 mOhms
LeadSpacing:
0.874 (22.20mm)
Size/Dimension:
1.969 Dia (50.00mm)
Height-Seated(Max):
3.496 (88.80mm)