Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210252102E3
MAL210252102E3
Part No.:
MAL210252102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL210252102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SCREW
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
144mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.4 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
95 mOhms
LeadSpacing:
0.504 (12.80mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
3.413 (86.70mm)