Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210253152E3
MAL210253152E3
Part No.:
MAL210253152E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL210253152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
102 PHR-ST
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
90mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
5.4 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
58 mOhms
LeadSpacing:
0.504 (12.80mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
4.280 (108.70mm)