Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210415152E3
MAL210415152E3
Part No.:
MAL210415152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL210415152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW
Series:
104 PHL-ST
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
90mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.9 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
57 mOhms
LeadSpacing:
0.874 (22.20mm)
Size/Dimension:
1.969 Dia (50.00mm)
Height-Seated(Max):
4.362 (110.80mm)