Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210657154E3
MAL210657154E3
Part No.:
MAL210657154E3
Datasheet:
ShinYuaMAL210657154E3.pdf
Description:
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
106 PED-ST
Capacitance:
150000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
20000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
38 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
8 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
2.992 Dia (76.00mm)
Height-Seated(Max):
8.925 (226.70mm)