Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL210659103E3
MAL210659103E3
Part No.:
MAL210659103E3
Datasheet:
ShinYuaMAL210659103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 100V SCREW
Series:
106 PED-ST
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
20000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
7 mOhms
LeadSpacing:
1.122 (28.50mm)
Size/Dimension:
2.559 Dia (65.00mm)
Height-Seated(Max):
4.402 (111.80mm)