Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211814102E3
MAL211814102E3
Part No.:
MAL211814102E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL211814102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
118 AHT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
505mOhm
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
660 mA @ 10 kHz
Impedance:
450 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia x 1.181 L (10.00mm x 30.00mm)