Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211816152E3
MAL211816152E3
Part No.:
MAL211816152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL211816152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
263mOhm
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
1.176 A @ 10 kHz
Impedance:
220 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.591 Dia x 1.181 L (15.00mm x 30.00mm)