Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211817152E3
MAL211817152E3
Part No.:
MAL211817152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL211817152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 40V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
130mOhm
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
1.807 A @ 10 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)