Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211847222E3
MAL211847222E3
Part No.:
MAL211847222E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL211847222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 40V T/H
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
118 AHT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
105mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.54 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia (21.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)