Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211848102E3
MAL211848102E3
Part No.:
MAL211848102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL211848102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V T/H
Series:
118 AHT
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
160mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.4 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia (21.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)