Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211915222E3
MAL211915222E3
Part No.:
MAL211915222E3
Datasheet:
ShinYuaMAL211915222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 16V AXIAL
Series:
119 AHT-DIN
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
140mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.44 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)