Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211916102E3
MAL211916102E3
Part No.:
MAL211916102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL211916102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 25V AXIAL
Series:
119 AHT-DIN
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
210mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.09 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
170 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.181 L (18.00mm x 30.00mm)