Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211918102E3
MAL211918102E3
Part No.:
MAL211918102E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL211918102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 63V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
119 AHT-DIN
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
160mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.43 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.496 L (21.00mm x 38.00mm)