Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211919471E3
MAL211919471E3
Part No.:
MAL211919471E3
Datasheet:
ShinYuaMAL211919471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 100V AXIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
340mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.07 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
280 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.496 L (21.00mm x 38.00mm)