Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211925102E3
MAL211925102E3
Part No.:
MAL211925102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL211925102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 16V AXIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
300mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
850 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
240 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.591 Dia x 1.181 L (15.00mm x 30.00mm)