Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL211947102E3
MAL211947102E3
Part No.:
MAL211947102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL211947102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
119 AHT-DIN
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
190mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.25 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)