Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212615682E3
MAL212615682E3
Part No.:
MAL212615682E3
Datasheet:
MAL212615682E3.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V AXIAL
Series:
126 ALX
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
49mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.93 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.316 A @ 10 kHz
Impedance:
35 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)