Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212617122E3
MAL212617122E3
Part No.:
MAL212617122E3
Datasheet:
MAL212617122E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 40V AXIAL
Series:
126 ALX
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
114mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.25 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.625 A @ 10 kHz
Impedance:
49 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.181 L (18.00mm x 30.00mm)