Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212644103E3
MAL212644103E3
Part No.:
MAL212644103E3
Datasheet:
MAL212644103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL
Series:
126 ALX
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
53mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.88 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.256 A @ 10 kHz
Impedance:
29 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)