Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL212646392E3
MAL212646392E3
Part No.:
MAL212646392E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL212646392E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 25V AXIAL
Packaging:
Box
Series:
126 ALX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
70mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
8000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.84 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.208 A @ 10 kHz
Impedance:
36 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)