Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL213217102E3
MAL213217102E3
Part No.:
MAL213217102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL213217102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
132 ALL-DIN
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
140mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.2 A @ 100 Hz
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.496 L (18.00mm x 38.00mm)