Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL213634182E3
MAL213634182E3
Part No.:
MAL213634182E3
Datasheet:
ShinYuaMAL213634182E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
136 RVI
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
938 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
46 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)