Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL213666152E3
MAL213666152E3
Part No.:
MAL213666152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL213666152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Series:
136 RVI
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.173 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
38 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)