Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL213847102E3
MAL213847102E3
Part No.:
MAL213847102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL213847102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 40V SNAP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
138 AML
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
170mOhm @ 100kHz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
970 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.591 Dia (15.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)