Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL214035222E3
MAL214035222E3
Part No.:
MAL214035222E3
Datasheet:
ShinYuaMAL214035222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
140 RTM
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.33 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
34 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)