Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL214060222E3
MAL214060222E3
Part No.:
MAL214060222E3
Datasheet:
ShinYuaMAL214060222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
140 RTM
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.43 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)